Včelí výrobky
Jedni z nejvýznamnějších opylovačů jsou samozřejmě včely. Každá z nich má ve společenství úlu svou důležitou roli, svou práci. A že jí je hodně. Sběr nektaru, medovice a pylu, krmení larev, uklízení, výroba medu, vosku a plástů, obrana úlu a jiné.
To, jak jsou včelky důležité, věděli již naši předci. Využívání produktů včel lidmi je tradiční v mnoha zemích a kulturách.
Med
K výrobě medu používají včely dvou základních přírodních surovin. Je to nektar z květů rostlin a medovice. Medovici jim vyrábí jiní producenti z řad hmyzu, kteří sají šťávu z rostlin (například mšice). Z té připravují včely med „lesní“. Suroviny jsou obohaceny včelou o její enzymy a k transportu do úlu používá tzv. medový váček na svém těle. Ne nadarmo se říká „pilný jako včelička“. Než včela svůj váček naplní nektarem, zastaví se až na tisícovce květů! Zajímavé je, že včely z nové lokality, z nového zdroje surovin, vždy otestují v úlu nejdříve vzorek. Až po ochutnávce kolegyň a schválení začnou nový zdroj využívat. Nasbíraný nektar nebo medovici včely v úlu nejdříve pár dní připravují, je prováděno vysušování. Pak je zakonzervují do buněk plástve za použití voskových víček.
Vosk
Výrobu vosku má v úlu „na starosti“ specifická skupina včel. Jsou to včely dělnice ve věku 12 až 18 dní. Využívají k tomu med a pyl. Z jejich těl odpadávají pak voskové částečky. Vosk je důležitý k výrobě pláství a víček.
Propolis
Propolis neboli tzv. včelí tmel je látka lepkavá a má příjemnou vůni. Slouží včelám jako materiál k opravě úlu a jako ochrana před škodlivým, co by mohlo do něj proniknout z venku. Utěsňují jeho pomocí různé škvíry. Tato látka ovšem také působí místní znecitlivění, likviduje bakterie a viry, zvyšuje imunitu. Díky těmto vlastnostem je tedy propolis též účinným lékem. Důležité je o ní ale vědět také to, že se jedná o silný alergen. Takže alergici pozor!