Exotika v kuchyni
Žijeme v tak zvláštní době, kdy se národy a společnosti prolínají, a tak i v našich českých kuchyních voní cizokrajná jídla původem ze všech koutů světa. Co tak si zkusit jednoduchou a zajímavou korejskou kuchyni, která není nijak náročná na speciální suroviny. Jejím charakteristickým znakem je pálivost. Kořením se v této zemi vůbec nešetří, ale jídla jsou lahodná a osvěžující. Zajímavostí je, že se většina pokrmů konzumuje v pokojové teplotě, všechny jídla se podávají najednou a každý si vybírá podle své chuti a nálady. Vše se zapíjí pramenitou vodou.
V korejské kuchyni nesmí chybět sezamová semínka, sezamový olej a ženšen.
Sezamová semínka se sklízí z vysoké jednoleté rostliny. Jsou bílá, hnědá a černá. Tobolky se sklízejí ještě zelené, protože potom začínají pukat a trousí se po okolí. V kuchyni se používají především pražená semínka.
Sezamový olej je k dostání v několika variantách. V Evropě je nejvíce využívaný olej lisovaný za studena. Je světlý, má oříškovou chuť i vůni. V Asii je rozšířený olej z pražených semen, který je tmavší a má výraznější chuť. Olej je výborný do salátů i na vaření. Neobsahuje cholesterol a je zdrojem vitamínu E.
Ženšen se používá jako šestiletý. Konzumuje se syrový s medem nebo vařený v octové omáčce. Je velice ceněný pro své regenerační účinky. U nás se nejčastěji v obchodech prodává sušený, například v čajových směsích anebo také jako 100 % extrakt v lahvičkách.
Kimchi je nakládaná zelenina, která se podává při každém stolování, tedy od snídaně po večeři. Slouží také jako základ pro polévky nebo do dušených a smažených pokrmů. Pokrm se připravuje z ředkviček, okurek, listů čínského zelí, čínské vodnice, cibule, chilli papriček, česneku a zázvoru. Vše se dá do kameninové nebo skleněné nádoby a nechá kvasit při pokojové teplotě. Asi po týdnu získává kimchi správnou chuť a může se přemístit do chladna a průběžně konzumovat.