Nenáročná krasavice
Zamioculcasje rostlina krásná a zároveň velice odolná a nenáročná. Pochází z Madagaskaru. Nevyžaduje moc pozornosti, proto v současné době zdobí mnoho veřejných interiérů v obchodních centrech, školách, zdravotnických zařízeních či na úřadech. Moc hezky samozřejmě vypadá i v našich bytech a domech. Je vhodný i do rodin pěstitelů začátečníků. Přečtěte si několik informací ohledně jejího pěstování!
Jaké vybrat stanoviště
Zamioculcas sice vydrží hodně, ale to samozřejmě neznamená to, že ji můžeme umisťovat kamkoli nás napadne a rostlina to přečká bez újmy Netrápíme ji na místech, kam většinu dne dosahují přímé pálivé sluneční paprsky. Pozor hlavně v létě na zahradách, terasách a balkonech! Má tam raději polostín, na přímém slunci ji zbytečně vystavujeme riziku „popálení“. V místnostech je ideální stanoviště tam, kde je tzv. rozptýlené světlo. Může tedy být v pokojích i dál od oken. Ozdobit také nějaký ten „tmavší“ koutek. Dále tuto rostlinu nevystavujeme příliš chladném prostředí. Do míst v domě, kde se například v zimních měsících netopí. A také kde je chladný průvan. Nastydla by tam. Že je jí zima a ráda by do tepla, to nám tato rostlina říká černými skvrnkami na svých listech. Pokud „bydlí“ v místech blízko topení provedeme občas rosení. Nebo rostlině dopřejeme v koupelně krátkou vlažnou spršku. Bude se jí mnohem lépe dýchat!
Jaký vybrat květináč
Přesazování každý rok nevyžaduje. Protože samozřejmě roste zelená část i hlíza v zemi, musí se také čas od času přesadit do trochu většího květináče. Provádíme to ale až v době, kdy je ten starý těsný. Nové „obydlí“ by mělo být opravdu jen o několik centimetrů prostornější. Přesazujeme zjara. Používáme substrát pro pokojové rostliny, můžeme do něj přidat i rašelinu či písek (malé množství pro odlehčení). Nezapomínáme na drenážní vrstvu na dně! Vytvoříme ji pomocí kamínků nebo keramzitu.
Jakou zajistit zálivku a živiny
Zaléváme jednou za týden. To stačí, před dalším zaléváním by měl být substrát v květináči na povrchu suchý. Lépe snáší mírnější zálivku než přelití. Při přelití hrozí hniloba. Živiny přidáváme v letním období, asi jednou z 14 dní. Používáme běžná hnojiva pro pokojové rostliny. Tekutá či ve formě tyčinek, které se zapichují do květináčů.